Saunanın Faydaları

Saunanın Faydaları

 

Saunanın Faydaları

 

Saunanın faydaları hakkında bilinmeyenler

 

Saunanın faydaları hakkında günden güne farklı sorular ortaya çıkmakta ve bu soruların cevabı için oluşturulmuş kaynak sayısının azlığı sebebiyle kullanıcı soruları cevapsız kalmakla birlikte sağlık deposu olan sauna ve diğer tüm sıcak terapi uygulamalarının faydalarının bilinirliği yayılmamakta, üstelik dijital ortamda sıklıkla karşılaşabileceğimiz eksik ve yanlış bilgiler yüzünden saunanın faydaları küçümsenmektedir.

Açıkçası bu durum sadece bizi değil sauna imalatı yapan tüm üretici firmaları üzmekte çünkü tüm dünya ve özellikle Avrupa ve Kuzey ülkelerinde artık evlerde bulundurma oranı %40 lara gelmiş, spa ve sauna merkezlerinin sayısı oldukça artmış ve en önemlisi ulusal sağlık kanalları sauna ve spa merkezlerine yönlendirmeler yaparak vatandaşlarının sağlıkla kavuşmasını sağlamakta. Ulusal olarak kamu otoriteleri bunu öneriyor çünkü sauna her yaştan insan için sağlık açısından oldukça faydalıdır, bu sebeple bu kadar faydalı olarak nitelenen Sauna gün geçtikçe popülerliğini arttırmalıdır. Uzman olmayan ve teknik bilgiye sahip olmayan bazı kişiler tarafından yüksek sıcaklık ve nem dolu bir odada geçirilen zamanın vücuda zarar vereceği savunulmakta, uzmanlar tarafından da vücuda birçok yararının olduğu yalnızca tedbirsiz ve yanlış kullanımı sonucunda bazı sorunlara yol açtığı savunulmaktadır.  Bu ikilemlere son vermeyi hedeflediğimiz bu yazımızda sizler için Saunanın faydalarını fizyolojik ve psikolojik olarak iki bölümde inceleyecek ve bu şifa dolu deneyimin aslına nelere faydalı olduğunun cevabını net olarak vereceğiz.

 

Saunanın faydaları fizyolojik ve psikolojik

 

Fizyolojik ve psikolojik faydalarının olduğunu bahsettiğimiz sauna faydalarından bahsedecek olursak bilimsel araştırmalara göre zayıflama baş sıraları çeken unsurlardandır. Bunun nedeni Sauna sayesinde vücudun terlemeye başlamasının doğurduğu kas gevşemesinin başlaması ve bunun sonucunda cildimizin üzerinde bulunan toksinler temizlenirken içerisinde bulunan kimyasalların terleme yoluyla vücuttan dışarıya atılmasıdır.

 

Sauna zayıflama ve cilt sağlığı için faydalı

 

Sauna zayıflama için ne kadar faydalıysa kas cilt sağlığına o kadar faydalıdır. Eski çağlardan itibaren cilt bakımı için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılan Sauna, yaydığı buharlar sayesinde cildin temizlenmesi ve hücrelerin yenilenmesinde çok büyük rol oynar. Ülkemizin en büyük problemlerinden birisi olan obezite ile mücadelede pay sahibi olan zayıflama uzmanı ve terapistlerinin hastaları yani zayıflamak isteyen kişiler için hazırladıkları bir çok diyet listesi ve uygulama planlarının bir parçası olan sauna ve diğer sıcak terapi uygulamaları için özel süreler, özel tavsiyeler, özel kullanım şekilleri ve haftalık,aylık,yıllık olmak üzere sıcak terapi önerileri ile zayıflama konusunda sonuç hedeflenmektedir.

 

 

Sauna obezite ile mücadelede çok faydalı

 

Aslında hayatımızın önemli bir parçası olması için bir çok sebep bulunan sauna ve diğer sıcak terapi ürünleri için gerekli ilgiyi göstermiyoruz ve buna başlıca sebep olarak ekonomik durumlar ile bilinirliğinin az olmasını bağlıyoruz ama ülkemizde ileri gelen bir istatistik kuruluşunun yapmış olduğu araştırmalara göre saunanın muhteviyatı, ne işe yaradığı ve başlıca faydalarının bilinirliği %72 nin üzerinde olduğu sonucunu açıklamıştır.

 

Sauna faydaları ülkemizde yeterince biliniyor

 

Maalesef faydalarının tartışılmaz durumda olmasına rağmen kullanmayı tercih etmediğimiz bir sonuç ortaya çıkıyor. Aslında görsel ve sağlık açısından kendimize çok önem veren bir kitleden oluşuyor güzel ülkemiz ama sauna zamanla ciltte oluşan kırışıklıkları dokularımızı güçlendirerek azaltmasına ve kas, sinir sistemi gevşemesini sağlayarak kalp sağlığına da büyük faydaları olmasına rağmen tercih edilmiyor.

 

Sauna faydaları kas, sinir, dolaşım ve kalp

 

Cilt sağlığınızın faydasına olan etkisinden bahsettiğimiz sauna cilt sağlığının yanı sıra sizleri günlük stresli yaşantınızdan uzak tutarak içinde bulunduğunuz negatif durumlardan da uzaklaştırır ve bu sayede ruhunuzu dinlendirdiğiniz bir oda haline geldiği için psikolojik olarak da sizlere büyük bir kaçış kapısı aralar. Sauna da geçirdiğiniz süre sizi mental olarak da arındırır. Unutmayın, sauna uygulaması sırasında nefes almada yavaşlama meydana gelmekte bunun sonucunda kaslar gevşemekte ve kan damarları açılmaktadır. Sauna esnasında kaslarda ve eklemlerdeki bu gevşeme vücudumuzu doğal olarak sakinleşmeye ve stresten uzaklaşmaya yöneltir. Günlük hayatında yaşadığı stres sonucunda gelecek kaygısına kapılmış kişilerin düzenli sauna kullanımı sonrasında psikolojik olarak daha iyi bir konuma geldiği, yalnızca cilde değil insan psikolojisine de büyük bir fayda sağladığı Western Sydney Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır.

Saunanın psikolojik ve fizyolojik faydalarından bahsetmiş olduğumuz bu yazıda sizlerle detaylı bir şekilde bilgi alışverişi gerçekleştirdik. Bu bilgiler ışığında sizlere kazandıracağımız inanılmaz Sauna deneyimini yaşamak isterseniz veya aklınızda kalan sorular hakkında bizlere ulaşmak isterseniz iletişim bilgileri kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz

Değerli yorumunuz için teşekkürler... Yorumlarınızı çok önemsiyoruz.