Sauna Nedir

Sauna Nedir

 

Sauna Nedir

 

Sauna tarihi ve merak edilenler

 

Sauna nedir / Sauna ne demek sorusuna geniş tabanlı bir açıklama getirmek ve sauna aksesuarlarını sizlere tanıtmak için hazırladığımız bu yazı umuyoruz ki faydalı olacaktır ve hatırlatmak isteriz ki yorumlar kısmından bizlere soracağınız her soruyu cevaplamak için hazırız.

Sauna kullanımı günümüzde artan grafiğe sahip ve bu yaygınlaşma sayesinde kullanıcılar tarafından merak edilmeye başlandı. Bu artan grafik beraberinde akıllara birçok soruyu getiriyor ve bunun çözümünü bulmak için araştırma içerisine giren sauna imalatı yaptırmak isteyen ve sauna deneyimi yaşamak isteyen kişilerin yolu bilgi edinebilmek amacıyla bizimle kesişiyor.

 

Yorumlardan sorularınızı ve merak ettiklerinizi iletebilirsiniz

 

İletişim numaralarımız ve yorumlar kısmından bizlere ulaşan müşteri adaylarımızın taleplerine göre en çok cevabı aranan soruların başında Sauna nedir, saunanın cilde yararları ve zararları nelerdir geliyor. Sauna imalatı yaptırmak ve sauna deneyimi yaşamak isteyen müşteri adaylarımızım doğru bilgiye ulaşma isteğini bu yazımızda verimli bir şekilde gidermek istiyoruz.

 

Sauna Tarihi

 

Sauna nedir ve sauna tarihi

 

Sauna nedir sorusunu cevaplamaya başlarken biraz tarih üzerinden bilgiler aktarmak gerekirse Sauna kullanımı orta Asya da boy göstermeye başlamış orta Asya dan yayılmaya başlamış ve bu yaygınlaşma Rusya ile büyüyerek devam ederek kuzeye doğru yani İskandinav ülkelerine kadar uzanması ile keşfedilmeye devam ederek sonucunda dünyanın en kuzeyindeki ülkelere kadar ulaşarak Finlandiya ülkesinde vasıf kazanarak gelişim sürecini hızlandırmış ve çeşitlenmiştir. Sauna çeşitleri için detaylı bir yazımız vardır incelemenizi tavsiye ederiz. Finlandiya da vasıf kazanan Sauna oluşturulurken içinde ahşap malzemeler kullanılan havası sıcak nemli ve buharlı oturma yatma yerlerine sahip bir çeşit terleme kabini olarak nitelendirebileceğimiz odalar çeşitli aksesuarlar ile daha konforlu hale getirilmiştir.

 

Sauna ve Hamam Farklıdır

 

Sauna bir hamam değildir aksine artık hamamların içinde de kullanılmaya başlanmış hamamdan daha sağlıklı bağımsız bir sıcak buhar odasıdır. Sauna odasının içinde sıcaklığın kaynağı olan sauna sobasıdır  ama tabii ki de sauna bir sobadan ibaret olmamakla birlikte sauna içerisinde ne kadar süre kaldığınızı gösteren bir sauna kum saati, ortamı nemlendirmeye yarayan ve kepçesi içerisinde olan sauna kovası, sırt bölgenizi fırçalamaya yarayan sauna fırçası, özel olarak üretilen yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve bu yüksek sıcaklığı bir o kadar da uzun süre hapsetme gücü olan sauna taşları, genelde higrometre ile iç içe tasarlanan ve sauna içerisindeki sıcaklığı görmenizi sağlayan sauna termometre, ilk 5 dakika oturma seansınız bittikten sonra yatma ihtiyacınız karşısında devreye girecek olan sauna yastık, aydınlatmaların önüne koyulan ve bir paravan görevi sağlayan sauna aplik, sauna içerisinde sizleri başka ortamlara sürükleyen ve sauna deneyiminizi güzelleştiren sauna kokusu yer almaktadır.

Sauna tanımı yapılırken önemsenmesi gereken bir kriter var ki genç yaşlı her kullanıcıya hitap ediyor ve irili ufaklı birçok sağlık sorunlarına karşı iyileştirici olmasının yanı sıra tedavi sürecine yardımcı etken olarak da faydalı olması.

 

Sauna Sağlıktır

 

Sağlık uzmanları tarafından da kabul görmekte olan saunanın cilde yararları ve zayıflama konusunda özellikle bayan kullanıcıları mutlu edecek yönde tavsiyeler var ve bunlardan en önemlisi bir sauna seansında ortalama 200-400 kalori yakılacağından kullanıcının zayıflamasını sağlaması diyebiliriz çünkü günümüzde artan fazla kilo sorunlarına karşı birçok çözüm arayışına girilmekte ve kilolardan kurtulmak konusunda başarılı olmak için çok fazla yardımcı ürüne ihtiyaç duyulmakta tam bu noktada sauna devreye giriyor ve zayıflamaya yardımcı etkenlerin en sağlıklısı olduğu bir kesin.

 

Sauna zayıflamak için yardımcı etken

 

Sauna ile zayıflamak mümkün

 

Uzmanlar tarafından görsel yayın organlarında defalarca açıklanan ve sağlık açısından stratejik öneme sahip çok fazla faydası olduğu bir gerçek, kalp dolaşım ve sinir sisteminizi düzenler, ölü derilerinizden arınmanızı sağlar, eğer siyah noktalara sahipseniz terleme yoluyla gözenekleriniz açılacağından siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Yine sağlık problemlerinin başında yer alan kireçlenme romatizma gibi birçok hastalığın tedavisinde sauna kullanımı önerilmekte ve ciddi anlamda çözümler elde edilmektedir.

 

Sauna ruhu besler

 

Sauna sadece cildi değil ruhunuzu da besler

 

Sauna sadece cildi değil ruhu da besler İş ve eğitim hayatımızın yoğun temposu karşısında sauna bu tempo sonucunda doğan sorunlarınıza karşı birebir çözümlerden biridir ve gün içerisindeki sıkıntılardan uzaklaşıp nemli ve ahşap bir odada hem terleyerek hem de gevşeyerek rahata kavuşmanızı sağlayan bir dinlenme odasına haline gelmektedir. Saunanın yararı olduğu gibi yanlış kullanımı sonucunda bazı sorunlara da sebebiyet vermektedir. Bu yüzden sauna kullanımı öncesi bilgili olmalı ve yanlış, aşırı davranışlardan kaçınmalıyız.

 

Sauna kullanımında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir detay

 

Önemli bir noktaya da değinmek istiyoruz çünkü hayati bir öneme sahip olduğu kesin, Sauna kullanmadan önce mevcut bir kalp tansiyon hastalığınız olmadığından emin olmalı ve bu doğrultuda sauna kullanıma girişmelisiniz çünkü içerdiği yüksek sıcaklık sonucunda bu tarz rahatsızlıklara sebep olan insanlar için sağlık problemleri doğurmaktadır bu yüzden bu rahatsızlıklara sahip kişilere sauna kullanımı önerilmemektedir ama uzman önergeleri doğrultusunda bir plana dahil olarak kullanımı sağlanabilir.

Yine dikkatli olunması gereken bir konu Saunaya girmeye karar vermiş bir bireyin sauna kullanımı öncesinde sigara ve alkol kullanımı yapmaması gerekir çünkü sigara damarları daraltırken alkol damarları genişletir ve bu iki durumda sauna ile bağdaşmamaktadır. Sauna öncesinde ve sauna kullanımı sırasında bol bol sıvı tüketimi önerilmektedir siz de soğuk içecekler ile hem sağlıklı bir sauna deneyimi yaşayıp hem de bu sırada keyfinize keyif katabilirsiniz saunada kalım süresi ise minimum 15 dakika maksimum 30 dakika olarak önerilir istek doğrultusunda ilk seans bittikten sonra şok duşuna girebilir ve daha sonra 2. bir seansa başlayabilirsiniz.  Saunadan çıktıktan sonra vücudunuz soğuyana kadar kıyafetlerinizi giymemelisiniz, bir süre vücudunuzu dinlendir melisiniz ve bunun için en uyumlu mekan havası kuru ve soğuk bir mekandır. Vücudun en kısa sürede soğumasını isteyen kişilerse soğuk su havuzunu ve soğuk bir duşu tercih edebilir ve sauna deneyimini en verimli halde sonlandırabilir.

Sizlere bu yazımızda sauna nedir, saunanın cilde yararları nedir gibi konulardan bahsettik. Cevabını bulamadığınız diğer sorularınız için bizlere iletişim adresimizden ulaşabilir veya yorumlardan sorularınızı yöneltebilirsiniz, sizleri bekliyor olacağız..

Yorum yaz

Değerli yorumunuz için teşekkürler... Yorumlarınızı çok önemsiyoruz.